MS Podolští Sekáči

V průběhu letních prázdnin v roce 2014 vznikl v Podolí mužský pěvecký sbor. Jeho první počátky však lze datovat už 31. 12. 2013, kdy tato myšlenka napadla dva silvestrovské turisty Jaromíra Hastíka a Antonína Hanáčka.

Poté následoval fašank, kde v průvodu masek šlo v jednom okamžiku 7 budoucích
členů mužského pěveckého sboru. Další akcí byly Kosecké písně v Buchlovicích v
zámeckém parku, následovalo zpívání na Svatodušní pouti u Kaple svatého Ducha.
A odtud už byl jen malý krůček k pravidelným setkáním a společnému zpívání.

Podolští Sekáči

Opravdu ostrá zkouška proběhla v září 2014 na Slavnostech vína a otevřených památek v Uherském Hradišti. Těsně před touto akcí si začali říkat Podolští Sekáči. A také se poprvé objevili ve vyšívaných košilích, na které uvolnila finanční prostředky Obec Podolí.
Další vystoupení bylo na hodech v Podolí, následované vystoupením na besedě s důchodci a při mikulášském zpívání koled v kulturním domě v Podolí.
V listopadu 2014 do svého šatníku přidali k vyšívaným košilím černé klobouky. Tyto
byly pořízeny z finančního příspěvku od Nadace SYNOT.

Svoji spolkovou činnosti Podolští Sekáči ukončili v roce 2016, ale i v následujících letech se někteří bývalí členové pravidelně účastní fašanku, průvodu na Slavnostech vína a otevřených památek v Uherském Hradišti, nechybí při zpívání koled na půlnoční mši v kapli Svatého Ducha a pomáhají udržovat lidové zvyky např. při velikonoční obchůzce po obci.

Představení Podolských Sekáčů od kolegyň Podolských Frišek na prvním hodovém vystoupení v říjnu 2014:

Jak chytli sa v červnu podolští chlapi kosy,
hned zrodilo sa v čísi hlavě zajímavého cosi.

Do zahrady Buchlovského zámku séct sa vydali
a přitom si aj s jinýma veselo zazpívali.

A z voňavé posečené trávy,
vzešly pro Podolí dobré zprávy.

Přidali sa další a zpívali před kaplů o púti,
néslo sa to pěkně celů dědinů, jak když zpívajů kohúti.

Zjistili, že jim spolem dobře je,
když zpívajů po večeroch, aj když slunko nehřeje.

A že si při písničcě rádi vínka opáčí,
vznikl u nás nový mužský sbor Podolští Sekáči.

Přes léto si nechali ušít krojové košile
a v září na slavnostech vína šli už v průvodu spanile.

Tož poslechněte si jejich silné hlasy,
budú sa vám z jejich zpěvu ježit chlupy aj vstávat vlasy.

Vystoupení:

V posledních letech se Sekáči pravidelně účastní fašanku a průvodu na Slavnostech vína         a otevřených památek v Uherském Hradišti. Nechybí také při zpívání koled na půlnoční mši v kapli Svatého Ducha. Pomáhají udržovat lidové zvyky při velikonoční obchůzce po obci.