Videogalerie

18. 10. 2014 - Hodové slavnosti - Reportáž TV Slovácko

Reportáž TV Slovácko o hodových slavnostech v Podolí

 

20. 07. 2014 - Žně na Podolsku

Dříve patřily žně v obci k hlavním událostem roku. Dnes již probíhají téměř bez povšimnutí veřejnosti. Přesto jsme je zachytili hledáčkem kamery, aby jsme i do budoucna měli zdokumentováno, jak tato „událost roku na vsi“ na pozadí obce Podolí probíhala.

 

01. 07. 2014 - Průjezd Podolím

Jak že se jmenují různé části Podolí? Jak někomu vysvětlit, kde bydlíme? Jak vypadají ulice Podolí dnes a jak budou vypadat ve srovnání s Podolím za 5 / 10 / 30 / 50 let? …a tak jsme vytvořili jeden z historických materiálů, který do budoucna určitě bude hodnotným a zajímavým pramenem, jež podá svědectví o tom, jak jsme žili v Podolí v roce 2014.

 

08. 06. 2014 - Svatodušní pouť v Kapli Svatého Ducha v Podolí

Svatodušní pouti v Podolí v roce 2014 opět přálo počasí. Po slavnostní mši vypustil otec Josef Josefík s dětmi holubice, za doprovodu CM Vinár zazpívaly Podolské Frišky a po dlouhých letech spoleně veřejně vystoupili i podolští mužští zpěváci. A pak už se notovalo společně na prosluněném nádvoří Kaple, kde panovala velmi příjemná sváteční atmosféra.

 

07. 06. 2014 - Vítání občánků

Mezi občany Podolí byli v sobotu dopoledne slavnostně přivítáni: Julianna Breznaiová, Antonín Štěrba, Jakub Jakšík, Ondřej Jakšík, Albert Mikula, František Majíček a Sebastián Šobáň.

 

07. 06. 2014 - Průjezd motorkářů přes Podolí

Součástí třídenního motorkářského srazu v kempu Babí Hora u Hluku byla také vyjížďka motorkářů směr Kunovice – Míkovice – Podolí – Veletiny – Vlčnov a dále. Video zachycuje sobotní odpolední průjezd přes Podolí.

 

06. 06. 2014 - Charitativní peleton Josefa Zimovčáka v Podolí

Peleton v čele s Josefem Zimovčákem (který se v Podolí už v minulosti účastnil akce Jezdí celá dědina v roce 2003, jež předcházela otevření obchvatu obce) vyrazil ve čtvrtek 5. 6. 2014 z Brna a za cíl si dal prostřednictvím projektu Na kole dětem podpořit onkologicky nemocné děti. Celá tour má 10 etap, během kterých cyklisti ujedou 1461 km. Bohužel již během prvního dne tour měl pan Zimovčák vážně vypadající nehodu, při které upadl do bezvědomí a skončil v nemocnici mimojiné s naštípnutou rukou a tržnými ranami na obličeji. Místo něj tak jel v pátek 6. 6. 2014 včele peletonu z Uherského Hradiště na velocipedu pan Milan Pavlík právě od nás z Podolí. Ten také celý peleton přivedl k nám na náves, kde jej přivítal ve fraku a cylindru u dřevěného kola (drezíny) pan místostarosta Jaromír Hastík. Zde asi na padesátku účastníků čekalo malé občerstvení. Překvapením pak pro všechny bylo, že v doprovodném vozidle přijel i sám pan Josef Zimovčák, který se se všemi ochotně pozdravil a vyfotografoval a byl velmi potěšený milým přivítáním v obci, kde to nečekal. Kromě něj se peletonu účatnili také další významné osobnosti, např. profesor Pafko, někdejší osobní lékař bývalého prezidenta republiky Václava Havla, další významní lékaři, sportovci, kněží aj. Od nás se peleton vydal i s některými dalšími Podolany směr Drslavice, Uherský Brod, Luhačovice a Zlín.

 

01. 06. 2014 - Kosecké písně v Buchlovicích za účasti Podolanů

V neděli za ranního svítání se konalo v Buchlovicích každoroční setkání sekáčů, tentokrát pod názvem Kosecké písně.
Letos poprvé se zúčastnili na této akci také Podolané. „Podolští konúpci" vyrazili v neděli s ranním kuropěním vstříc novým zážitkům do Buchlovic, kde v zahradě zámeckého parku svým zpěvem a uměním séci kosou rozhodně nepropadli.
U videa můžete nasát jedinečnou a pohodovou atmosféru ranního kosení v zámeckých zahradách.

 

06. 04. 2014 - Královničky aneb Nosení létečka v Podolí

Po dlouhých 38 letech se opět vydaly do ulic Podolí skupinky holčiček s létečky. O obnovení zvyku Královničky neboli nosení létečka se přičinilo Občanské sdružení Folklor a kultura v Podolí a Ženský pěvecký sborek Podolské Frišky . Ty po pamětnicích z Podolí dohledaly nápěv písničky Stála panenka Maria tak, jak se v Podolí dřív zpíval, naučily se jej zpívat nejdříve samy, pak své děti a nakonec také ostatní děvčátka a maminky z Podolí. A tak na smrtnou neděli vyrazilo v kroji s borovičkami ozdobenými krepovými kytičkami, papírovými kvítky a vyfouknutými vajíčky celkem 22 holčiček a také 10 maminek či babiček v kroji, aby přinesly symboly jara do domácností.

 

27. 03. 2014 - Přípravy na Královničky aneb Nosení létečka v Podolí

Během čtvrtečního podvečera se sešla děvčátka a jejich maminky, aby se splečně připravily na Královničky neboli Nosení létečka. Občanské sdružení Folklor a kultura v Podolí a ŽPS Podolské Frišky usilují o obnovu tohoto zvyku téměř po 40-ti leté odmlce. Děvčátka a jejich maminky trénovaly na zkoušce typickou písničku Stála panenka Maria, připravovaly si na borovicové větvičky krepákové kytičky, stříhaly kvítky také z papíru a v neposlední řadě zkoušely kroje, ve kterých na Smrtnou neděli přinesou do domácností symboly jara – létečka.

 

Archiv: