Videogalerie

30. 04. 2023 - Hvězdný víkend sokolského turisťáku z Podolí na Maršově

Po roce opět vyrazil turistický oddíl Sokolu Podolí na víkendový pobyt. Tentokrát pod názvem Hvězdná výprava vyjeli na Maršov do bývalé školy, která jim poskytla na tři dny útočiště. Hned v pátek večer vyrazilo 14 dětí a 11 dospěláků do planetária v Uherském Brodě, kde se dozvěděli mnoho zajímavého o vesmíru. Večer si všichni stihli zahrát i několik her. Sobota dopoledne pak patřila soutěži Klíče od pevnosti Maršov, kterou pro děti připravil Milan Pavlík a pomáhal mu s ní Zdeněk. Jedna skupinka vždy hrála „pevnost“ a další 2 pak s rodiči hrály různé hry. To vše v chatě, protože venku chvílemi pršelo. Když bylo počasí moudřejší, tak sokolíci venku hráli zábavnou hru na bonbóny a živé člověče nezlob se. Odpoledne také patřilo procházce po Maršově a okolí, kde jsme se dozvěděli o přírodní katastrofě – sesuvu půdy v této obci a také o slavné snowboardistce Šárce Pančochové, která z Maršova pochází. Večer pak byl táborák, zpívalo se u kytary a hlavně děti připravily pro své vedoucí Jarku a Zdeňka Kasperovy překvapení jako poděkování, že je v turisťáku vedou. Neděle pak patřila stopování s vysílačkou, kdy děti hledaly Zdeňka a Mílu v lese a také Maršovské olympiádě. Celý víkend proběhl na jedničku s hvězdičkou a velké poděkování kromě vedoucích patří také Lence Krčové a Lence Mikulové, které všem celý víkend úžasně vařily!

 

16. 04. 2023 - František Holmes Ilík oslavil 75 let - pogratulovaly mu i Podolské Frišky

Primáš Bručáků, folklorista a autor několika publíkací – František Holmes Ilík oslavil na začátku roku 2023 své 75. narozeniny. V polovině dubna pozval do svých rodných Míkovic celou řadu osobností a souborů, které během svého života nějakým způsobem ovlivnil. Vznikl tak pořad Rekapitulace není kapitulace, ve kterém vystoupila řada jeho kamarádů a známých včetně Podolských Frišek. Jak Holmes ovlivnil tento ženský pěvecký sborek z Podolí a že sadu písní Na Havřických lúkách a Olšava, Olšava pro ně našel právě on, to se dozvíte ve videoukázce Lubomíra Ovsíka, kterou zachytit v nedělní podvečer 16. dubna 2023 v kulturním domě v Míkovicích.

 

09. 04. 2023 - Slavnost Zmrtvýchvstání Páně

Během Slavnosti Zmrtvýchvstání Páně o Velikonoční neděli zazpíval v Kapli Sv. Ducha opět scholový sbor z Podolí.

 

08. 04. 2023 - Velikonoční hrkání

Podolím naposledy prošli hrkači někdy v polovině šedesátých let. Poté hrkání v obci na téměř padesát let zaniklo.
Pokusem o připomenutí tohoto velikonočního zvyku byla iniciativa učitelek z mateřské školy, které v letech 2004, 2005, i 2011, 2015 a 2016 s dětmi chodily krátkým dopoledním průvodem po obci na Zelený čtvrtek a Velký pátek, aby dětem hrkání zase přiblížily.
Až v kovidovém roce 2021 opět po dlouhých desetiletích Podolím prošli tři hrkači Tomáš Vacek, Viktor a Dominik Zapletalovi a znovu v tradičním pojetí oživili zvyk velikonočního hrkání.
V roce 2022 se již skupinka hrkačů rozrostla a v roce 2023 jich bylo už 16.
Sraz si dávali u kulturního domu, pomodlili se u nedalekého křížku a vyrazili rozdělení na dvě skupinky do ulic Podolí, aby nahradili zvuk zvonů, které odletěly dle tradice do Říma. Na Zelený čtvrtek v 18 hodin, na Velký pátek ve 12, 15 a 18 hodin a na Bílou sobotu ve 12 hodin obešli Podolí i přes to, že bylo opravdu sychravo, větrno a během pátečních obchůzek dokonce i pršelo. Kluci se však nenechali odradit a za svoji službu také dostali v sobotu odměnu.

 

26. 03. 2023 - Královničky aneb nosení létečka v Podolí

V roce 2014 se podařilo v Podolí obnovit zvyk nosení létečka neboli královniček, jak se u nás říká. Po tříleté odmlce způsobené koronavirem v neděli dopoledne vyrazilo 15 děvčátek ve věku 3–12 let s ozdobenými borovicovými větvičkami od kulturního domu do čtyř různých směrů Podolí, aby přinesla do domácností nové létečko a zahnala zimu. V průběhu obchůzky byly holky také doprovázeny štábem TV Nova a redaktorkou deníku Aha.

 

26. 03. 2023 - Nosení létečka v Podolí - reportáž TV NOVA

V roce 2014 se podařilo v Podolí obnovit zvyk nosení létečka neboli královniček, jak se u nás říká. Po tříleté odmlce způsobené koronavirem na Smrtnou neděli dopoledne opět vyrazilo 15 děvčátek ve věku 3–12 let s ozdobenými borovicovými větvičkami od kulturního domu do čtyř různých směrů Podolí, aby přinesla do domácností nové létečko a zahnala zimu. Obchůzku zaznamenal také štáb TV Nova a reportáž televize odvysílala v neděli večer v hlavní zprávách.

 

18. 03. 2023 - Vycházka Sokolů na 20. Josefský pochod okolo Hlubočku

Sobotní slunečné počasí uprostřed března doslova vylákalo rekordních téměř 400 účastníků na tradiční Josefský pochod okolo Hlubočku. Z Podolí vyrazilo celkem 25 malých i velký Sokolů. Vyšli z hospody U Slezáčků v Míkovicích směrem k přehradě, okolo nových tůní k Hranečníku katastrů Míkovic a Hluku, podél Lichtejnštejnových kamenů k Hlucké bůdě a pak zpět kolem Holmesovy lavičky do kulturního domu. Tam organizátoři přichystali výborné občerstvení, které všem přišlo vhod. Po cestě děti hrály několik her, které pro ně vymyslel Zdenek Kasper a starší Sokolové na trase potkali spoustu známých nejen z Míkovic, ale také z Popovic, Kunovic, Uherského Hradiště i z dalších okolních obcí.

 

16. 03. 2023 - Zkouška na královničky

Po tříleté odmlce způsobené kovidem se děvčátka z Podolí opět sešla, aby se společně připravila na nosení létečka, které proběhne v Podolí na smrtnou neděli, tj. 26. 3. 2023. Na první zkoušce se holky naučily tradiční písničku Stála panenka Maria a začaly si připravovat ozdoby na létečka.

 

05. 02. 2023 - Hromniční koncert chval a díků - Kaple sv. Ducha v Podolí

V neděli 5. února 2023 od 16 hodin uspořádal Spolek kaple Sv. Ducha a schola z Podolí hromniční koncert chval a díků.

 

20. 01. 2023 - 3. obecní ples v Podolí

Naposledy v roce 2020 se konal v Podolí obecní ples, kdy následující roky veškerou zábavu přerušil covid. Letos jsme se tedy potřetí sešli ve zdraví na III. obecním plese v nově zrekonstruovaném kulturním domě. K tanci i poslechu hrála skupina Kasanova, všichni mohli potěšit oko při vystoupeních břišních tanečnic, na návštěvníky čekal fotokoutek i velmi bohatá tombola! Velké díky patří všem sponzorům, kteří tombolu podpořili. Nutno říct, že ples se jako vždy velmi vydařil.

 

Archiv: